Właściciele firm stracą na zmianach zapowiedzianych przez rząd?

Właściciele firm stracą na zmianach zapowiedzianych przez rząd?

Wrzucasz wydatki na służbowe auto w koszty działalności gospodarczej? Rada Ministrów planuje ukrócić ten proceder - stracą na tym właściciele firm. Liczne zmiany w podatkach zapowiada resort finansów.

O planowanych zmianach w rozmowie dla Rzeczpospolitej mówiła minister finansów prof. Teresa Czerwińska. Dla przedsiębiorców najbardziej istotna zmiana dotyczy samochodów służbowych.

Aktualnie wszystkie wydatki na samochody należące do firmy można było wrzucić w koszty działalności, a tym samym zmniejszyć wysokość płaconego podatku dochodowego. Taka sytuacja mogła mieć miejsce nawet w przypadku gdy przedsiębiorca służbowy samochód wykorzystywał w celach prywatnych.

Zaproponowane zmiany zakładają, że przedsiębiorcy którzy nie prowadzą ewidencji przebiegu pojazdu, w koszty działałności będą mogli wrzucić jedynie 50% wydatów na auto. W przypadku gdyby przedsiębiorca w koszty działalności chciał wrzucić całość wydatków, musiałby prowadzić szczegółową ewidencję pojazdu, co jest czasochłonne i jednocześnie wymuszałoby na przedsiębiorcach korzystanie z auta wyłącznie w celach służbowych.

Nie ulega wątpliwości, że na wprowadzonych zmianach stracą właściciele firm. Koszystanie ze służbowego pojazdu w celach prywatnych jest rzeczą powszechną szczególnie w przypadki firm małych i rodzinnych.

Partnerzy