Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiaty żniński i mogileński

Co trzeba wiedzieć o fakturach?

Co trzeba wiedzieć o fakturach?

Faktury są nieodłącznym elementem prowadzenia firmy, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. W końcu w ostatnich latach coraz więcej osób przechodzi z etatu na jednoosobową działalność gospodarczą, więc nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy wiedza na temat tego, jak powinna wyglądać faktura VAT lub co jest potrzebne, aby można było prawidłowo wystawiać faktury, okaże się przydatna.


1. Kiedy należy wystawić fakturę VAT?


2. Dlaczego warto pobrać nowe faktura wzory?


3. Z czego składa się faktura VAT?


4. Jak być na bieżąco z poszczególnymi stawkami podatku?


W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, który zawiera istotne informacje na temat tego, jak wystawić fakturę VAT. Dowiedz się również, gdzie można znaleźć aktualne faktura wzory, dzięki czemu wszystkie wystawiane przez Ciebie dokumenty będą zawierały niezbędne elementy. W ostatniej części tekstu znajdziesz krótkie omówienie różnic występujących pomiędzy poszczególnymi stawkami podatku.


Kiedy należy wystawić fakturę VAT?


Dzięki temu, że obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają, kiedy należy wystawiać faktury VAT, przedsiębiorcy nie muszą tracić swojego czasu na każdorazowe sprawdzanie tego typu rzeczy. Przepisy wskazują, że fakturę należy wystawić niezwłocznie po dostarczeniu towaru lub wykonaniu określonej usługi. Jednocześnie nie dokument nie powinien zostać wystawiony później niż 15-ego dnia od wspomnianej realizacji. Obowiązek wystawiania faktur zgodnie z przepisami powinien być również realizowany do 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w jakim doszło do transakcji / realizacji. Co ciekawe istnieją wyjątki od wspomnianej zasady.


Jednym z takich wyjątków jest faktura wystawiana za dostawę książek. Wówczas faktura może zostać wystawiona aż do 60 dni od wydawania klientowi towaru. Jeżeli natomiast chodzi o usługi budowlane, to tutaj należy trzymać się terminu wynoszącego do 30 dni od wykonania usługi.


Obecnie można bez większego problemu dotrzeć do informacji na temat faktur VAT, a w razie potrzeby za niewielkie pieniądze poradzić się doświadczonej księgowej. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób próbuje wszystko robić w pojedynkę, co przy prowadzeniu pierwszej firmy może okazać się naprawdę trudne. W dodatku przepisy zmieniają się na tyle często, że jeżeli ktoś tego nie śledzi regularnie, to może łatwo popełnić błąd.


Dlaczego warto pobrać nowe faktura wzory?


Rozwiązaniem tego problemu są faktura wzory, z jakich mogą korzystać użytkownicy popularnego programu dla firm. Dzięki temu można w dowolnym momencie podejrzeć wzór faktury VAT, a podczas wystawiania dokumentu sprzedażowego program automatycznie zweryfikuje wprowadzone informacje. Pozwala to uniknąć wielu niepotrzebnych błędów, których późniejsze wyjaśnienie zajęłoby wiele czasu. Program do faktur dostępny jest w kilku wersjach, więc każdy przedsiębiorca może wybrać narzędzie najlepiej dopasowane do potrzeb swojego biznesu:


- wersja START - popularny i chwalony przez użytkowników program do wystawiania faktur, który przyda się również podczas przygotowywania rozrachunków,


- wersja STANDARD - oprócz powyższych opcji, ta wersja daje również dostęp do modułu pozwalającego na sprawną obsługę wielu podmiotów, co może okazać się dużym ułatwieniem,


- wersja PRO - klienci, którzy zdecydują się na wybór tego programu, otrzymają między innymi dostęp do nowoczesnego fakturowania z magazynem oraz KPiR.


Ze względu na to, że trudno jest porównać takie programy, jeżeli się ich nie przetestuje w praktyce oraz to, że źle dobrany program dla firmy może utrudnić jej normalne funkcjonowanie, wspomniana aplikacja została udostępniona również w specjalnej, testowej wersji. Można ją pobrać na stronie programu i dzięki temu aż przez 31 dni samodzielnie testować wystawianie faktur, zarządzanie magazynem i inne moduły (dostępność zależy o tego, z której wersji się skorzysta).


Jeżeli użytkownik dojdzie do wniosku, że jest to odpowiednie narzędzie dla jego biznesu, może za niewielkie pieniądze wykupić licencję, aby legalnie korzystać z programu na co dzień.


Z czego składa się faktura VAT?


Ze względu na to, że programy do faktur oferują nie tylko dostęp do aktualnych wzorów faktur i innych dokumentów, ale też ułatwiają ich wystawianie, trudno obecnie wyobrazić sobie prowadzenie działalności bez dostępu do takiego narzędzia.


Jeżeli pomimo tego ktoś woli tradycyjne metody i chce przygotować fakturę w inny sposób, powinien pamiętać o uwzględnieniu wymaganych elementów. Zaczynając od daty wystawienia faktury, przez sumę wartości sprzedaży netto, a na podaniu ceny i ilości towaru lub usługi kończąc.


Jak być na bieżąco z poszczególnymi stawkami podatku?


Każdy przedsiębiorca, który nie chce ponosić wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem księgowego na pełen etat lub zastanawiać się, czy ma do czynienia ze sprzedażą objętą poszczególnymi stawkami podatku, powinien uprościć sobie to wszystko i przetestować program, który usprawni wystawianie faktur oraz wszystkie związane z tym procesy. Program spełni oczekiwania czynnych podatników VAT oraz tych przedsiębiorców, którzy z jakiegoś powodu nie są vatowcami. Najlepiej jednak samemu przetestować jego możliwości.


 

Partnerzy