Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat olsztyński

Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Administracja podatkowa udostępniła nowy instrument przedsiębiorcom - Wiążącą Informację Stawkową. Jej celem jest rozwiązanie prolemu prawidłowej klasyfikacji towarów  i usług dla celów podatku VAT. Narzędzie jest związane głównie z nową matrycą stawek VAT, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 roku.

WIS pozwala na uzyskanie prawomocnej informacji dotyczącej stawki VAT, właściwej dla danego towaru bądź usługi. Uzyskana informacja ma być wiążąca dla organu podatkowego i ma chronić podatnika w trakcie kontroli podatkowej w sytuacji, gdyby organ kontrolujący zakwestionował przyjętą stawkę VAT.

Nowy system obowiązuje od 1 listopada. Ja podaje Paweł Jurek - rzecznik Ministerstwa Finansów - Już dziś można występować o WIS, czyli pytać KAS, jaka stawka podatku VAT na poszczególne towary i usługi będzie obowiązywać od kwietnia 2020. Wtedy w całości wejdzie w życie nowa matryca.

Administracja podatkowa liczy, że WIS rozwiąże dotychczasowe problemy podatników z ustaleniem stawki VAT. Zastępuje ona wydane dotychczas interpretacje indywidualne w zakresie objętym WIS.

Żeby uzyskać Wiążąca Informację Stawkową należy złożyć wniosek zawierający opis towaru lub usługi, który będzie zawierać oraz klasyfikację tego towaru. Przedsiębiorca będzie również mysiał wnieść opłatę w kwocie 40 zł.

Partnerzy