Dywersyfikacja to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania się przed zmianami cen. Oprócz tego wielu inwestorów stosuje także strategie hedgingowe. Jak zabezpieczać inwestycje w ten sposób? Jaką ochronę zapewnia hedging? I na czym właściwie polega? Podpowiadamy w tekście!
Obecność na rynku inwestycyjnym wiąże się m.in. z koniecznością stosowania różnych technik, które pozwolą w pewnej mierze zabezpieczyć inwestowane środki. Przykładem strategii tego typu jest hedging, czyli działanie zabezpieczające przed nagłymi wahaniami cen na rynku. To rozwiązanie, dzięki któremu redukujemy ryzyka związane z ekspozycją na rynku.
W dużym uproszczeniu hedging to sposób konstruowania portfela inwestycyjnego w taki sposób, aby ograniczać ryzyko strat. Polega on zasadniczo na używaniu instrumentów finansowych celem zamykania ryzykownych pozycji w czasach, w których spodziewamy się niekorzystnego ruchu cenowego.
Przykładowo akcjonariusz posiadający pozycję długą na akcjach może skorzystać z opcji czy kontraktu terminowego, na którym otworzy pozycję krótką. Otwarte pozycje wzajemnie się zrównoważą, co pozwoli na uniknięcie strat w chwilach wahań cen i jednocześnie nie pozbawi go statusu akcjonariusza, co może być dla niego istotne z innych przyczyn (np. kontroli nad spółką).
Jest kilka możliwości na to, aby hedging zabezpieczał transakcje. Wielu inwestorów stawia np. na kontrakty forward. Pozwalają one wykonać transakcję w określonym czasie i po określonej cenie w przyszłości. Takie umowy dają możliwość lepszego zaplanowania kupna lub sprzedaży przez obie strony kontraktu.
Inny sposób to popularne kontrakty futures, w których zawarty jest obowiązek kupna przez jedną stronę i sprzedaży przez drugą określonych aktywów po umówionej cenie. Kolejna ciekawa opcja to swapy walutowe, czyli wymiana kapitału i odsetek w jednej walucie na inne, w innej walucie. Interesującym rozwiązaniem są także opcje walutowe, czyli de facto prawo do kupna lub sprzedaży waluty po określonym wcześniej kursie.
Jeszcze inna metodą są kontrakty na różnice kursowe (CFDs) – to nowoczesne, złożone instrumenty finansowe emitowane przez niektórych tzw. brokerów Forex. Stanowią one w istocie zakład między brokerem inwestorem i nie są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym (są handlowane OTC).
Heding to wysoce skuteczna metoda na zabezpieczenie środków, co jest niewątpliwym plusem tego typu rozwiązań. Oczywiście takie zachowawcze podejście nie chroni inwestorów w 100% przed ryzykiem, pozwala jednak w znaczący sposób je ograniczać. To opcja, która zwiększa stabilność finansową i uodparnia inwestora na nieoczekiwane zdarzenia.
Do minusów hedgingu należy zaliczyć natomiast dość skomplikowany proces doboru dobrze pasującego rozwiązania. Oznacza to, że dość często wybrana metoda nie równoważy w pełni wahań cenowych. Ponadto hedging generuje koszty, m.in. przez naliczenie punktów swapowych czy spreadów, co może przekładać się finalnie na niższe zyski.
Hedging to ciekawe uzupełnienie różnych dostępnych metod, które mają za zadanie chronić Twoje inwestycje. Jeśli chcesz poznać szczegóły tego typu rozwiązań – wybierz platformę Ava Trade! Tutaj znajdziesz porady ekspertów, darmowe konto demonstracyjne do nauki tradingu, a także materiały, dzięki którym możesz rozwinąć swoje umiejętności. Nie czekaj na lepszą okazję i dołącz już dziś do tysięcy inwestorów, którzy rozwijają tutaj swoje skrzydła!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.