Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat częstochowski

Transport towarów – jakie odmiany spotkamy na drogach?

Transport towarów – jakie odmiany spotkamy na drogach?

Transport to bardzo rozwinięta gałąź przemysłu, bez której nic aktualnie nie byłoby takie samo. To od niego w dużej mierze zależą ceny produktów na półkach sklepowych oraz ogólna ich obecność. Aktualnie, przewóz po drogach stał się podstawowym, a to ze względu na możliwość dojazdu w nawet najgłębsze zakątki.


Oferty firm przewozowych są z reguły bardzo rozwinięte i umożliwiające przewóz większości towarów. Logiczne wydaje się, ze typ przewożonego asortymentu ma zdecydowany wpływ na rodzaj transportu. Specjalne zestawy pojazdów są przeznaczone wyłącznie do określonych zastosowań, przez co flota każdej z firm musi być odpowiednio przystosowana.


Flota pojazdów ciężarowych – co powinno się w niej znajdować?


Zacznijmy może od najmniejszych jednostek, które wbrew pozorom okazują się bardzo przydatne w wielu kwestiach. Wyobraźmy sobie, że nie każdy przewóz wymaga ogromnego zestawu pojazdów z naczepą. Aby nie angażować ciągników siodłowych w trudno dostępne bądź te, wymagające mniejszego nakładu towarów miejsca, na trasę wysyła się pojazdy członowe bądź samochody ciężarowe. Pierwsze z nich są nazywane busami i mogą zmieścić nawet do 12 palet euro. Wcale nie jest to mało, gdyż maksymalna waga ładunku wynosi 1,5 tony. Są to długie na 4,2 m auta dostawcze, których kubatura będzie w stanie zmieścić się wszędzie na drodze.


Samochody ciężarowe są już natomiast nieco większe i wymagają doświadczenia ze strony kierowcy. Ich długość sięga 7,2 m, a sama naczepa jest w stanie zmieścić nawet do 22 palet euro. Mimo wszystko, pojazdy te przeznacza się w dalszym ciągu do mniejszych przewozów. Szybkim krokiem można przejść do ciągników siodłowych, zaopatrzonych w wymienne naczepy. Standardowa „firanka” jest w stanie zmieścić 33 palety euro, co jest sporym wynikiem. Oczywiście, konkretny towar wymaga specjalnych warunków. Z tego względu, większość firm zaopatrzona jest w naczepy otwarte, chłodnie bądź te, przeznaczone dla przejazdów nienormatywnych. Warto wspomnieć jeszcze o wywrotce, służącej do przewozu materiałów sypkich.


Odmiany ładunków – co musimy wiedzieć?


Zdecydowanie najpopularniejszą, podlegającą pod przewóz towarów (https://enviogroup.com/ladunki/) formą jest ładunek neutralny. Pakowane w kartony i umieszczane na paletach paczki są traktowane jako ładunki drobnicowe i nie wymagają zbyt restrykcyjnych warunków przewozu.


Sytuacja ma się nieco inaczej z towarami chłodniczymi. Te muszą być przewożone w chłodniach, w których temperatura jest na bieżąco monitorowana, a także istotny jest odstęp między poszczególnymi towarami. W chłodniach przewozi się takie rzeczy jak żywność, leki czy szczepionki. Kolejną, dość mocno wymagającą odmianą są cysterny. Tutaj rozbieżność towarów jest znacznie większa, gdyż można przewozić nimi zarówno produkty spożywcze, jak i najbardziej żrące substancje chemiczne. Oczywiście, jedna cysterna nie może służyć do obydwu celów.


Przewozem z największymi restrykcjami są zdecydowanie ładunki niebezpieczne. Tutaj największą uwagę zwraca się na odległość między towarami i dobre zabezpieczenie przed upadkiem czy rozlaniem. Wyróżniamy jeszcze oczywiście ładunki ponadnormatywne i sypkie.


 


Partnerzy