Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat łukowski

Egzekucja alimentów - jak ściągnąć je od osób z zagranicy?

Egzekucja alimentów - jak ściągnąć je od osób z zagranicy?

Zgodnie z art.133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku świadczeń do momentu, w którym będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Co jednak w sytuacji, w której osoba, próbując się uchylić od obowiązku zapłaty, wyjedzie za granicę? O tym jak wygląda egzekucja alimentów od osób przebywających poza granicami Polski, przeczytasz w poniższym artykule.


Komu przysługują alimenty?


Alimenty kojarzymy najczęściej z należnościami dla niepełnoletnich dzieci. Warto jednak wiedzieć, że przysługują one znacznie szerszej grupie osób. Obowiązek alimentacyjny to w końcu zobowiązanie dostarczenia pomocy materialnej tym, którzy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Do tych osób mogą należeć nie tylko najmłodsi, ale także:


- małżonkowie,


- krewni w linii prostej i rodzeństwo,


- powinowaci (tylko pasierbowie względem ojczyma i macochy oraz odwrotnie),


- ojciec dziecka pozamałżeńskiego względem jego matki w związku z ciążą i porodem.


Dokładniej krąg osób, między którymi istnieje obowiązek alimentacyjny, określa Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.


Wszystko, co musisz wiedzieć na temat funkcjonowania całej procedury alimentacyjnej w Polsce, znajdziesz na stronie https://smadwokaci.pl/ .


Czy możliwe jest ściąganie alimentów od osób z zagranicy?


Egzekucja alimentów od osób przebywających za granicą ma miejsce wtedy, gdy dłużnik oraz wierzyciel mieszkają w dwóch różnych państwach. Między tymi krajami musi być jednak podpisana umowa międzynarodowa.


Sama procedura nie jest łatwym procesem i jest znacznie bardziej skomplikowana niż w sytuacji, w której obie strony zamieszkują jedno państwo. Jednak fakt, że postępowanie jest trudne, nie oznacza wcale, że jego przeprowadzenie jest niemożliwe. W procedurach takich biorą udział polskie sądy, których zadaniem jest udzielenie niezbędnej pomocy wierzycielom. Osoby, które chcąc uniknąć konieczności płacenia świadczeń, nie są więc bezkarne.


Czy możliwe jest ściąganie alimentów od osób z zagranicy?


Co musisz zrobić w takiej sytuacji?


To, jak będzie wyglądać procedura egzekucji elementów z zagranicy, zależy od tego, w jakim państwie przebywa dłużnik. W sytuacji, w której znajduje się on w kraju Unii Europejskiej, egzekucja odbywa się właśnie w tym państwie. Co istotne, w takiej sytuacji obowiązek pokrycia kosztów postępowania ciąży na tym, kto wystąpił z wnioskiem o jego wszczęcie. Procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku o stwierdzenie wykonalności takiego orzeczenia do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik.


Jeśli jednak dłużnik przebywa w państwie poza Unią Europejską, wierzyciel musi złożyć specjalny wniosek w celu wszczęcia postępowania. Dokument ten należy dostarczyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. W takiej sytuacji najczęściej ma zastosowanie Konwencja Nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą. W tym przypadku polski sąd za każdym razem pośredniczy w dochodzeniu świadczenia. Przy postępowaniu z konwencji cała procedura jest darmowa, więc nie musimy martwić się o koszty, dochodząc swoich praw. Wystarczy, że do sądu okręgowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania złożymy wniosek o dochodzenie alimentów z odpowiednimi załącznikami.


Co musi zawierać wniosek?


Wniosek dotyczący przeprowadzenia postępowania o egzekucję alimentów z zagranicy powinien zawierać przede wszystkim prawomocny wyrok polskiego sądu o stwierdzeniu zasądzenia alimentów. Niezbędne jest również uzupełnienie tego pisma o inne dokumenty potwierdzające obowiązek świadczenia spoczywający na dłużniku, wśród nich może być również akt urodzenia dziecka, na rzecz którego wypłacane są alimenty. Wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.


 

Partnerzy