Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Plan miasta Końskie

Fiskus chce, aby przedsiebiorca zapłacił podatek CIT od ukradzionego towaru

Fiskus chce, aby przedsiebiorca zapłacił podatek CIT od ukradzionego towaru

Właściciele firm, którzy padli ofiarą oszustwa, a ich towar został skradziony, muszą zapłacić podatek CIT od wartości straconych przedmiotów - tak wynika z najnowszej interpretacji podatkowej, którą otrzymała spółka zajmująca się sprzedażą artykułów do wystroju wnętrz. Jej historia została opisana przez poniedziałkową „Rzeczpospolitą”.

Od wystawionej faktury nieuczciwemu nabywcy trzeba będzie zapłacić podatek CIT od wartości skradzionego towaru. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że przedsiębiorca został okradziony i nie zapłacono mu za nie. Kradzież jest interpretowana przez skarbówkę tak samo, jak sprzedaż.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT o przychodzie z działalności gospodarczej można mówić już w momencie powstania uprawnienia podatnika do uzyskania przysporzenia.

Opisywana przez gazetę historia dotyczy firmy, do której zgłosiłą się osoba, podająca się za przedstawiciela znanej sieci brytyjskich domów towarowych i wyraziła zainteresowanie artykułami sprzedawanymi przez polską stronę. W rzeczywistości spółka działająca na Wyspach padła ofiarą kradzieży danych, a także podszywania się oszustów pod ich pracowników. Polska strona pieniędzy nie otrzymała – w brytyjskiej firmie nikt nie wiedział o transakcji. Skradzione towary nie były również ubezpieczone.

W ocenie poszkodowanej firmy nie zaszedł żaden stosunek prawny między nią a Brytyjczykami, a zatem polska strona nie może domagać się od zagranicznej uiszczenia opłaty. Inaczej sądzi fiskus, według którego firma od straconych towarców musi zapłacić CIT.

Partnerzy