Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiaty wschowski i nowosolski

Jakie są obecnie dofinansowania do fotowoltaiki?

Jakie są obecnie dofinansowania do fotowoltaiki?
Fotowoltaika w dalszym ciągu pozostaje bardzo opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne. Zakup, jak i montaż takiego systemu wiąże się z niemałymi wydatkami, na szczęście możemy skorzystać z różnych form finansowania. Dzięki nim coraz więcej osób może pozwolić sobie na taką inwestycję. W 2022 roku otrzymamy dotacje fotowoltaiczne z kilku programów, takich jak: „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”, jednak to nie wszystkie możliwości.

Kto może starać się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych. Programy kierowane są więc głównie do tej grupy odbiorców, jednak nie tylko. Dostępne są też programy stworzone z myślą o przedsiębiorcach, jak i rolnikach. Więcej możemy przeczytać na stronie sunergo.pl/dofinansowania-do-fotowoltaiki.

O dofinansowanie do tej inwestycji mogą starać się:

- rolnicy,
- przedsiębiorstwa, także jednoosobowe działalności gospodarcze,
- gospodarstwa domowe,
- spółdzielnie,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego.

Dotacje na panele słoneczne z programu "Mój Prąd"

Program „Mój Prąd” działa już w 4 edycji i jest kierowany do osób fizycznych, które na własne potrzeby wytwarzają prąd elektryczny i mają podpisaną umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. O dotację możemy się starać, jeśli nasza instalacja została niezakończona przed dniem 01.02.2020 r. Dotacja nie jest przyznawana na rozbudowę już ukończonej instalacji. Dofinansowanie udzielane jest na daną instalację podłączoną do licznika dwukierunkowego w  Punkcie Poboru Energii. Aby móc starać się o dofinansowanie, powinniśmy:

1. Zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną.
2. Zgłosić chęć bycia prosumentem i wnieść prośbę o instalację licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny.
3. Podpisać umowę z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci energetycznej.

Wniosek złożymy jedynie drogą elektroniczną przez Generator Wniosków o dofinansowanie na stronie gov.pl. Do wniosku musimy pamiętać o załączeniu pewnych dokumentów. Będziemy potrzebować: kopii faktury za dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonaniu wpłaty, zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej o montażu licznika (z uwzględnieniem numeru Punktu Poboru Mocy). W programie „Mój Prąd” możemy trzymać nawet do 50 procent zwrotu kosztów instalacji. Wysokość zależy od sposobu rozliczenia. Prosumenci w systemie net-billing, którzy mogą zgłosić przyłączenie mikroinstalacji do sieci od kwietnia 2022 roku, mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie od 3000 do 7500 złotych. Dofinansowanie może dotyczyć mikroinstalacji fotowoltaicznych (o mocy od 2 do 10 kWp), zintegrowanych systemów zarządzania energią HEMS i EMS, magazynów energii (o pojemności co najmniej 2 kWh) oraz magazynów ciepła (pojemność co najmniej 80 l).

Dotacja na system fotowoltaiczny z programu „Czyste Powietrze”

Kolejnym sposobem na uzyskanie środków finansowych na tę inwestycję jest skorzystanie z programu „Czyste Powietrze". W tym wypadku możemy liczyć na pomoc finansową w wysokości do 5 tys. zł na zakup oraz montaż systemu fotowoltaicznego o mocy od 2 do 10 kW. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Co ważne, jest on kierowany jedynie do osób, które planują wcześniej zmodernizować instalację grzewczą, czyli wymienić stary piec na ten nowej generacji. Beneficjentami finansowania mogą być też osoby, które dopiero co zakończyły wymianę kotła i ukończyły budowę systemu fotowoltaicznego.

Program „Energia Plus" - czyli program dedykowany firmom

Firmy także mogą skorzystać z możliwości dofinansowania takiej inwestycji. Dla nich powstał program „Energia Plus”, którego założeniem jest zredukowanie negatywnego wpływu działania przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Jeżeli dana inwestycja będzie korzystnie oddziaływała na jakość powietrza, wtedy możemy jak najbardziej ubiegać się o dotację albo pożyczkę. Wnioski można także wysyłać jedynie drogą internetową.

Program „Agroenergia" - czyli dotacje na system fotowoltaiczny dla rolników

„Agroenergia” to program opracowany z myślą o właścicielach i dzierżawcach nieruchomości rolnych. Dzięki niemu można liczyć na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale także biogazowni rolniczych. Inwestycja może się rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku, natomiast instalowane sprzęty muszą zostać wyprodukowane co najwyżej 2 lata przed ich montażem.

Stop smog - program dla osób zamieszkałych w gminach objętych uchwałą antysmogową

Dofinansowanie dedykowane osobom fizycznym, ubogim energetycznie. W ramach niego możemy starać się o dopłatę do wysokości 70 procent kosztów. Co ważne, średni koszt inwestycji (instalacja, przyłączenie, uruchomienie) w jednym budynku czy lokalu może wynieść maksymalnie 53 000 zł.

Jakie są obecnie dofinansowania do fotowoltaiki?


 

Partnerzy