Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Plan miasta Kłodzko

Minister Rozwoju: Pracujemy nad przepisami, które pomogą przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów

Minister Rozwoju: Pracujemy nad przepisami, które pomogą przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów

Resort rozwoju i technologii pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą m.in. podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach oraz wprowadzić klauzule waloryzacyjne do umów nieobjętych wcześniej obowiązkiem ich wprowadzenia. Jest to efekt szerokich konsultacji, jakie MRiT prowadziło z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców, zamawiającymi i ekspertami.

- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracujemy nad przepisami, które wobec  nadzwyczajnej sytuacji związanej z wzrostami cen wywołanymi putinflacją pomogą przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów i w konsekwencji w ich terminowej realizacji. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku epidemii COVID-19, chcemy szybko i sprawnie dostarczyć uczestnikom rynku zamówień publicznych, w tym szczególnie przedsiębiorcom należących do sektora MŚP, odpowiednie wsparcie - tłumaczy minister Waldemar Buda.

Zdaniem szefa resortu, wprowadzone zmiany będą dotyczyć wszystkich kategorii umów, tzn. usług, dostaw i robót budowlanych. By móc rozszerzyć katalog umów, planowane jest znowelizowanie ustawy prawo zamówień publicznych.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk podkreśla, że konieczne jest rozdzielenie dwóch okresów – przed 1 stycznia 2021 r., kiedy prawo nie przewidywało obowiązku uwzględniania w umowie klauzuli waloryzacyjnej i po tym dniu, gdy dla pewnych kategorii umów  taki  obowiązek istnieje. - Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach.

Jak informuje MRiT, opracowywany projekt ma charakter specustawy, uzupełniającej istniejące regulacje o przepisy dodatkowo gwarantujące możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej.

W skróce zmiany oznaczają: możliwość podwyższenia wynagrodzenia ponad stawkę waloryzacyjną i kontraktu, rozszerzenie obowiązku zawierania klauzul waloryzacyjnych powyżej 6 miesięcy (dawniej 12 m) oraz objęcia obowiązkiem dostaw (dziś roboty i usługi), przy braku klauzuli możliwość jej wprowadzenia, wskazanie wyraźnej podstawy do waloryzacji w przypadku braku klauzuli w umowie, wprowadzenie różnych sposobów zmian kontraktów poprzez np. ograniczenie zakresu umowy, zmianę terminu czy czasowe zawieszenie umowy.

- Projekt nie przewiduje „automatycznej” lub obligatoryjnej waloryzacji. W każdym przypadku będzie badany wpływ aktualnych warunków rynkowych na koszt realizacji danego zamówienia. W przypadku stwierdzenia takiego wpływu waloryzacja wynagrodzenia będzie jedną z dopuszczalnych możliwości zmiany umowy - informuje ministerstwo.

Partnerzy