Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiaty łaski i zduńskowolski

Ministerstwo Rozwoju: Łagodzimy wysokie ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych

Ministerstwo Rozwoju: Łagodzimy wysokie ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych i ochronę miejsc pracy. W listopadzie rozpocznie się wypłata środków za ubiegły rok. Łącznie do przedsiębiorców trafi 800 mln zł.

- Nagły wzrost cen energii wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność przedsiębiorstw przemysłowych, które są często znaczącym pracodawcą w regionie. Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną.. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie długofalowej pomocy. W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł. Dodatkowo planujemy dla nich wsparcie na poziomie 5 mld zł i to tylko w tym roku. Rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii ponoszone przez przemysł - tłumaczy minister Waldemar Buda.

I turą rządowego wsparcia objętych zostało92 firm z sektora hutnictwa, produkcji wyrobów aluminiowych, metali nieżelaznych, chemikaliów nieorganicznych czy produkcji papieru zawnioskowało o rekompensaty za zeszły rok na łączną kwotę 800 mln zł. Alokacja wynosiła 1 mld zł.

-O pomoc przedsiębiorstwa energochłonne mogą ubiegać się na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, znowelizowanej w lutym 2022 r. Obecnie budżet na rekompensaty na lata 2022-2031 wynosi ok. 43 mld zł - informuje ministerstwo - Nabór wniosków przewidywany jest co roku do 31 marca, przy czym z uwagi na nowelizacje w 2022 r. przedsiębiorcy mogli składać wnioski do 30 kwietnia. Zgodnie z ustawą decyzje o przyznaniu rekompensat wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki do 31 października danego roku.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad dodatkowym programem dla przedsiębiorców energochłonnych. Maksymalny budżet programu na ten rok to 5 mld zł. Kryteria pomocy i program zostaną przyjęte przez rząd jeszcze w listopadzie tego roku.

Partnerzy