Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat gryficki

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców - niektórzy nie zdają sobie z niego sprawy

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców - niektórzy nie zdają sobie z niego sprawy

155 tysięcy firm zarejestrowało się w bazie danych o produktach i opakowaniach. Do końca roku musi to zrobić około 800 tysięcy firm - w przeciwnym razie na spóźnialskich czekają kary do miliona złotych, a nawet areszt.


Mowa o nowych przepisach odpadowych, które dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców, którzy wytwarzają śmieci nie będące zwykłymi odpadami komunalnymi. To właśnie na nich spadł obowiązek rejestracji się w BDO.


Dotychczas wszyscy przedsiębiorcy po prostu podpisywali umowy z firmami, które odbierały odpady. Od nowego roku ustawodawca nakłada na nas obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów i wystawiania kart ich przekazania za pośrednictwem elektronicznego systemu BDO.


W przypadku braku rejestracji, firmy mogą się spodziewać kontroli z Inspektoratu Środkowiska, który może nakładać wysokie kary. Ponadto od przedsiębiorców nie będą odbierane odpady.


W bazie danych o produktach i opakowaniach muszą być m.in. warsztaty samochodowe, zakłady fotograficzne, drukarnie, instytucje jak szpitale, przychodnie, zwykłe sklepy za sprawą tzw. foliówek, transportujący odpady i firmy działające w branży odpadowej.

Partnerzy