Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat łukowski

Dobre wiadomości dla właścicieli firm. ZUS zwróci nadpłacone składki

Dobre wiadomości dla właścicieli firm. ZUS zwróci nadpłacone składki

W życie weszły przpisy, które gwarantują zwrot nadpłaconych składek tym przedsiębiorcom, którzy mieli je na koncie w chwili, gdy uzyskali zwolnienie z opłat z tytułu trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Chodzi konkretnie o nadpłaty składek z tytułu ubezpieczenia społecznego.

ZUS realizuje umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników. O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w wyniku realizacji ustawy - umorzył około 600 milionów złotych nadpłaconych składek. Zgodnie ze zmianą przepisów, firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki albo posiadały nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie - informuje prof. Gertruda Uścińska - Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj. "To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców".

Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek. W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj wyniosły około 13 mld zł. Objęły ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy.

źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Partnerzy