Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat grodziski

Podatek cukrowy: Eksperci i przedsiębiorcy ostrzegają rząd

Podatek cukrowy: Eksperci i przedsiębiorcy ostrzegają rząd

Eksperci Konfederacji Lewiatan ostrzegają: podatek cukrowy nie tylko nie zmniejszy częstotliwości sięgania po słodkie napoje; wbrew założeniom rządu, negatywnie odbije się na budżecie.

Od 1 kwietnia planowane jest wprowadzenie tzw. podatku cukowego, którym mają być objęte przede wszystkim napoje słodzone cukrem ale i słodzikami. Przepisy przewidują też dodatkowe opłaty za dodatki takie jak kofeina, tauryna i guarana.

Jak wylicza Konfederacja Lewiatan, nowa danina spowoduje wzrost cen o jedną trzecią. - Straci budżet, ponieważ skurczą się m.in. przychody z eksportu żywności przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce - zaznacza Arkadiusz Grądkowski z Konfederacji Lewiatan cytowany przez Radio ZET. Zdaniem eksperta nowy podatek nie zmniejszy spożycia cukru i nie poprawi stanu zdrowia społeczeństwa - świadczą o tym m.in. doświadczenia innych krajów, gdzie wprowadzono już podobne rozwiązania.

Podatek cukrowy może uderzać w sksport produktów takich jak napoje z powodu mechanizmu naliczania daniny, do której odprowadzania zobowiązany będzie producent - niezależnie od tego, czy produkt sprzeda w Polsce, wyeksportuje czy nawet do sprzedaży w ogóle nie dojdzie.

Zdaniem ekspertów efektem wprowadzenia podatku cukrowego może być sięganie przez konsumentów po produkty gorszej jakości przez co spożycie cukru może wbrew pozorom wcale nie spaść.

Partnerzy