Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat gryficki

Polski biznes potrzebuje imigrantów. Europę czeka walka o pracowników z zagranicy

Polski biznes potrzebuje imigrantów. Europę czeka walka o pracowników z zagranicy

Już nie tylko Niemcy, Czechy czy Węgry próboją przyciągać pracowków z zagranicy - zaczyna o tym mówić także Ukraina, która obecnie jest największym w Europie zasobem siły roboczej - pisze w czwartkowym wydaniu Rzeczpospolita. W 2020 roku Europę czeka wzmożona walka o pracowników z zagranicy.

Jak informuje Rzeczpospolita - Polska, która dzięki uproszczonej procedurze zatrudniania pracowników ze Wschodu skutecznie o nich zabiegała, traci konkurencyjność.

- Miała ją zwiększyć nowa polityka migracyjna, która po dwóch latach prac wciąż nie jest gotowa. Opracowanie tej polityki - spójnej z polityką społeczną, ochroną zdrowia czy edukacją - to najczęściej powtarzany postulat organizacji pracodawców, które wielokrotnie przedstawiały propozycje działań zwiększających szanse Polski w globalnej walce o talenty - czytamy w dzienniku.

Zdaniem Arkadiusz Pączka, dyrektora Centrum Monitoringu Legnislacji Pracowników RP, polityka migracyjna ukrzęzła w Polsce resortowej. Nadzorowaniem prac nad polityką, która dotyczy głównie kwestii zatrudnienia cudzoziemców, powinny się zająć resorty gospodarcze, a nie MSWiA.

Ze statystyki opublikowanej w Rzeczpospolitej wynika, że najwięcej cudzoziemców z ważnymi pozwoleniami na pobyt w Polsce pochodzi z Ukrainy - 214,7 tys., Białorusi - 25,6 tys. i Niemiec - 21,3 tys.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społęcznej popiera postulat pracodawców, by wydawaniem zezwoleń na pracę każdego typu zajęły się powiatowe urzędy pracy. Pozwoliłoby to skrócić czas oczekiwania na decyzje dotyczące legalizacji pobytu, wydawane obecnie przez wojewodów. Dziś trwa to nawet 1,5 roku.

Partnerzy